Historia

Historia Dworu

Historia dworu w Sójkach rozpoczęła się w roku 1820, choć pierwsze wzmianki na temat miejscowości pojawiają się w przekazach źródłowych z 1522 roku. Ukazują one wieś Sójki jako stare rodowe gniazdo rodziny Sójeckich herbu Grzymała. W XIX wieku na skutek działów rodzinnych Sójki przechodzą w posiadanie rodziny Cieleckich herbu Zaremba. Tutaj też w drugiej dekadzie dziewiętnastego stulecia Feliks Cielecki syn Wojciecha, Starosty Muchnowskiego, funduje okazały dwór, w którym obecnie mieści się nasz hotel.

Sam budynek wzniesiony został w stylu neorenesansowym choć w jego detalu architektonicznym doszukać się można elementów neogotyckich. Po upadku powstania listopadowego, w którym budowniczy dworu brał czynny udział, majątkowi groziła konfiskata na rzecz władz carskich. Cielecki chcąc uchronić swój majątek składa wiernopoddańczą przysięgę a niebawem sprowadza na swoje włościa smolarzy oraz buduje cukrownię. Zmierzch życia Feliksa naznaczony był tragedią po stracie najmłodszego syna Stefana, który wyrokiem sądu polowego za udział w powstaniu styczniowym, został skazany na karę śmierci i rozstrzelany w Przasnyszu 14 listopada 1863. Po zmarłym ojcu Sójki odziedziczył najstarszy syn Zdzisław, którego żoną została Wanda Cielecka z linii starszej Cieleckich h. Zaremba.

Za sprawą Wandy rodzina Cieleckich zyskała bardzo cenne dziedzictwo w postaci palisandrowego fortepianu podarowanego przez jej serdeczną przyjaciółkę księżną Karolinę Sayn - Wittgenstein. Na owym instrumencie koncertował sam mistrz Ferenc Liszt, którego z księżną Karoliną łączył płomienny romans. Obecnie instrument powrócił do Sójek, został poddany profesjonalnej renowacji i jest wystawiony w głównej Sali restauracyjnej, gdzie cieszy oczy i uszy odwiedzających nasz hotel gości.

Majątek pozostawiony przez Wandę i Zdzisława Cieleckich objęła ich córka Maria Stefania, która po rozwodzie z Jerzym Moszyńskim samotnie wychowywała w Sójkach najmłodszego ze swoich trzech synów. Jan Moszyński, bo o nim tutaj mowa, był dzieckiem z nieprawego łoża znanego polskiego malarza Wojciecha Kossaka. Po matce, również będącą osobą obdarzoną dużymi zdolnościami artystycznymi (wszak do dziś zachował się napisany własnoręcznie w dwóch językach pamiętnik Marii Stefanii a namalowany przez nią obraz do dziś zdobi nawę główną kościoła w rodzinnym Łoniowie), w największym stopniu talenty odziedziczył późniejszy student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Jacka Malczewskiego a potem duchowny - Stanisław. Pozostawił on po sobie między innymi dwa albumy malarskie, z których jeden zatytułowany "XS. Moszyński. Faryzeusze.  Rycerz Chrystusowy" znajduje się obecnie w zbiorach hotelu Dwór Sójki.

Wspomniany natomiast wyżej młodszy syn Jan Chryzostom ukończył wiedeńską Akademię Theresiana a następnie w charakterze pazia bawił na dworze cesarza Franciszka Józefa I. W 1898 roku Jan powrócił do gniazda rodzinnego, gdzie czynnie włączył się w działalność społeczną a niebawem został wybrany wójtem gminy Sójki. W 1928 roku hrabia postanawia sprzedać majątek baronowi Leonowi Marianowi Koryźnie a sam osiedla się w Toruniu gdzie zmarł w 1938 roku.

Warto wspomnieć, że przed opuszczeniem ziemi kutnowskiej, hrabia Jan ofiarował jej mieszkańcom swą bibliotekę składającą się z 2300 tomów. Darowizna ta walnie przyczyniła się do powstania pierwszej z prawdziwego zdarzenia publicznej biblioteki w Kutnie. W czasie II Wojny Światowejw pałacu utworzono tajną placówkę RSHA - Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy, która działała do 1945 roku.W obrębie zabudowań pałacowych i gospodarczych po Bitwie nad Bzurą utworzono obóz jeniecki dla żołnierzy polskich.

Oficerowie dostawali się potem do obozu jenieckiego w Niemczech (Murnau), a szeregowcy, lecz nie wszyscy, wypuszczani byli do domu. Po zakończeniu wojny w budynku pałacu utworzona została szkoła podstawowa, która dopiero w roku 1998 zostaje przeniesiona do sąsiedniej miejscowości. W roku 2000 obiekt zostaje nabyty przez obecnego właściciela, który po dwunastu latach żmudnych prac renowacyjnych oddaje budynek do użytku jako hotel Dwór Sójki.

Hotel Dwór Sójki
Sójki 1 k/Kutna 99-307
Strzelce
NIP: 775-001-99-93

Tel. +48 24 254 24 44
Mob. +48 694 933 634
Tel./Fax +48 24 254 34 44
recepcja*!*hoteldworsojki.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.